2014 Temmuz | BOLRAD Bolu Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği

logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 03-23-2018
Saat: 04:57

Site Map Contacts anasayfa

Üye Panelİ

Anket

  • Hangi Marka Tercihiniz?

   View Results

   Loading ... Loading ...
 • TAKVİM

  Temmuz 2014
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
      Ağu »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  POPÜler YAZILAR

  SON YORUMLAR

  You are here: Home » Archives for Temmuz 2014
  yazarYazar: admin | tarihTarih: 27 Temmuz 2014 / 5:08

  04.02.2012 Tarihinde ECHOLINK TACQ KONFERANS ODASI vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz “RADYO AMATÖRLÜĞÜ GENEL İŞLETME KURALLARI ve ETİK” konulu Radyo Konferanstan ALINTI

  RÖLE ÜZERİNDEN HABERLEŞMELERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

   

  HF kısa dalga dışında, genelde başlangıç olarak ilk kullandığımız, vhf ve uhf bandın da radyo amatörlerine tahsis edilmiş haberleşme frekanslarıdır . Bu bandların karakteristiklerinden ötürü kısa dalga kadar uzak mesafe haberleşmelerine müsait olmaması nedeniyle, bu frekans bandlarında direk olarak haberleşme yapamayacak istasyonların birbirleriyle haberleşebilmeleri için role olarak tabir edilen aktarıcı istasyonları kurulur ve böylece bu bandı kullanan ve direk haberleşme yapamayacak konumlarda olan istasyonların haberleşmesi mümkün kılınır. Role istasyonları kurulma amaçları gereği işletildikleri coğrafi bölgede olabildiğince yüksek konumlara kurulur. Roleler bilindiği üzere mevzuat gereği faaliyet konusu radyo amatörlüğü olan dernekler tarafından tüm radyo amatörlerinin haberleşebilmesi amacıyla özel müsaade ile kurulup işletilirler.
  Bu kısa tanımlamadan sonra role üzerinde yapılan haberleşmenin işletme kuralları açısından nasıl olması gerektiği konusunu irdeleyelim.
  Roleler, kurulum amacı dikkate alınarak kullanılması gereken aktarıcı istasyonlarıdır. Bu bağlamda etik olarak role üzerinden yapılan haberleşmeler kısa, öz olmalı, çok uzun sohbetler mümkün mertebe roleler üzerinden yapılmamalıdır. Bunun yerine, şayet konuşan istasyonlar simplex frekanslarda haberleşme imkanına sahip istasyonlar ise etik işletme kuralları gereği simplex frekansa geçmeleri doğru olanıdır. Role cihazları konumları gereği geniş alanlara hitap edebildiğinden ve bir çok amatör tarafından takip edilebildiğinden uzun ve gereksiz haberleşme trafiği yaratılması haberleşme yapmak isteyen diğer radyo amatörlerinin haberleşme gereksinimini sekteye uğratır. Ayrıca aşırı ve gereksiz haberleşme trafiği teknik açıdan da kritik noktalarda ve genellikle yüksek irtifalı mahallerde kurulu olan, doğa şartlarının etkilerine daha açık bu aktarıcı cihazlarının üzerinde yaratacağı arızaların bilincinde olmak, tamiri, yenisiyle değiştirilmesinin bazı zamanlarda doğa şartlarından dolayı uzun süre yeniden çalışır hale getirilemeyebileceği unutulmamalıdır. Role cihazlarının radyo amatörlerinin rahat haberleşme yapabilmeleri için kurulmuş ve tüm radyo amatörlerinin ortak ekipmanı olduğu hiçbir zaman aklımızdan çıkmamalıdır.
  Roleler üzerinde haberleşme yaparken de yine her amatör telsiz frekansında olduğu gibi bir işletme kuralı gereği süren haberleşme esnasında belirli aralıklarla çağrı işareti tekrarı yapılmalıdır. Bu çoğu zaman göz ardı ettiğimiz ancak yapılması gerekli ve önemli bir husustur. Haberleşmeyi takip eden diğer istasyonlar, konuşanların kimler olduğunu işaret tekrarı ile rahatça anlayabilirler.

  Yazar:TA2AEC (Özgün Metin)

  yazarYazar: admin | tarihTarih: 24 Temmuz 2014 / 1:31

  73 Kodunun Kaynağı ve Anlamı

  Radyo Amatörleri arasında yaygın olarak kullanılarak adeta geleneksel bir deyim biçimine dönüşen “73″ kodu, sahil haberleşme günlerinin başlangıcına kadar dayanır.

  Telgraf sistemiyle başlayan haberleşmede yoğun olarak sayısal kodların kullanıldığı ilk zamanlarda,zihinlerde aynı fikri oluşturan değişik tanımlar,sonun veya imzanın gelmekte olduğunu gösterirdi.Fakat bugün bile bunların kullanıldığını kesin olarak kanıtlayan hiçbir bilgi yoktur.

  73 kodunun gerçek ve ilk kullanımı,1857 yılının Nisan ayında telgraf haberleşmesinin ciddi boyutlarda yaygınlaşmasıyla ihtiyaç duyulan ve ilk defa basılan “The National Telegraphic Review and Operators Guide” (Uluslararası Telgrafik İnceleme ve Operatör Rehberi) yayınında yer almasıyla oldu. O zamanlar da 73 kodu “Sana sevgilerimi yolluyorum” anlamına geliyordu. Yayın başarıyla devam etti ve 73 kodunun bu tanımı zihinlere iyice kazınarak kullanıldı.

  Bu sayısal kodun dışındaki diğer pek çok sayısal kod yine o zamanki anlamını taşımaktaysa da, 73 kodu kısa zaman içinde değişmeye başladı. 73 kodu “Ulusal Telgraf Kongresi” nde sevgililer gününü çağrıştıran duygusallığından çıkarak, belirsiz bir kardeşlik işaretine dönüştü. Bu dönüşüm neticesinde 73 kodu, operatörler arasında bir selamlama, bir arkadaşlık kelimesi olarak bütün telgraf haberleşmelerinin sonunda kullanılır duruma geldi. 1859 senesinde Western Union Company (Batı Birlik Şirketi) telgraf haberleşmesinde standart olarak kullanılabilecek 92 adet hazır kalıp ortaya koydu. Telgraf haberleşmelerinde kullanılan hazır kalıpların önce listelenmesi yapıldı. Yine 92 adet hazır kalıp olarak ortaya çıkan bu liste 1 den 92′ ye kadar birbirini izleyen seri numara ile sayısal olarak işaretlendi.

  Telgraf haberleşme operatörleri tarafından kullanılan bu listenin 73 ncü sırasında yer alan ve “Arkadaşlık” işareti olarak tanımlanan 73 kodu yine bu operatörlerce “Selamlarımı kabul et” şekline dönüşmüştür. 1859 yılından 1900 yılına kadar 73 kodunun anlamları değişiklikler göstermeye devam etti. Dodge’ un “Telgraf Talimatnamesi” nde ise sadece “Selamlar” olarak görülmüştür.

  73 kodu, 20.Yüzyıl Demiryolları ve Ticari Telgraf El Kitabında, iki anlamına da yer verilerek açıklanmaktadır. Bunlardan birisi “Sana selamlar” olurken, diğeri de kısaltmalar sözlüğünde sadece “Selamlar” olarak geçtiği vurgulanmaktadır.

  Theodore A. Edison’ın “Kendi Başına Telgrafı öğrenme” kitabında ise başka bir anlam alarak “Selamlarımı kabul et” şekline dönüşmüştür.

  1908 yılında Dodge, El Kitabının son baskısını yayınladığında 73 koduna bugünkü anlamı olan “best regards” yani “hürmetler” anlamı verildiği görülmüştür. Bu, daha önceki anlamına geri dönüşü gösterirken, çalışmanın bir başka bölümünde ise “Selamlar” olarak geçmektedir.

  Bu kronolojiye göre 73 kodu, 1908 yılından günümüze kadar çok belirgin bir şekilde “Hürmetler” olarak gelmekte ve çok sıcak bir anlam taşımaktadır.

  Bugün Radyo Amatörleri, 73 kodunu James Reid’in üzerinde durduğu şekliyle, operatörler arası arkadaşlık kelimesi olarak kullanmaktadırlar.

  Kategori: Duyurular

  .

  yazarYazar: admin | tarihTarih: 24 Temmuz 2014 / 0:48

  logo

   

  439.400 Uhf Rölemizin Bakımı Yapıldı

  Bu kış sezonunun çok çetin geçmesi, aşırı yağış, don, fırtına nedeniyle arızalanan, tam performanslı çalışmayan 439.400 uhf rölemiz  yaklaşık 14 km lik zorlu yürüyüş sonucunda tamir edildi ve yeniden sağlıklı çalışmaya başladı.

  Rölenin bulunduğu bölgede halen buz kütleleri bulunduğundan araçlarla ulaşım mümkün olmamaktadır. Bakım çalışmasının yapıldığı gün sağanak yağış olması bakım ekibine ayrı bir zorluk yaşattı.

  Çalışmaya katılan TA2MSU, TA2IZU, TA2AEC, TB2BUD  ve haberleşme testinde rapor veren TA2ATN, TA2AEH arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

  1 2 3 4

   

   

   

   

  repeater

   

  DERNEK RÖLE İSTASYONUMUZ FAALİYETE GEÇTİ

  Resmi yazışmaların sonucunda Bolu ilinde 439.400 Röle frekansı derneğimiz adına ruhsatlandırılmıştır.

  Röle istasyonunda olası elektrik kesintilerine karşı aküler bulunmaktadır. Röle istasyonu olası kesintilerde ortalama haberleşme trafiği baz alınarak yaklaşık 1 hafta şebeke gerilimi olmadan çalışabilmektedir.

  Röle üzerinde ileri ki tarihlerde Echolink bağlantısı da verilecektir.

  Camiamızın iyi günlerde kullanması dileğiyle.

  Erdem CENGİZ

   

   

  YAPIMINDA DERNEK OLARAK TEKNİK DESTEK VERDİĞİMİZ UMKE BOLU MOBİL HABERLEŞME ARACI HİZMETE HAZIR

  Dizaynı yaklaşık 3 hafta süren Mobil Haberleşme Aracı Batı Karadeniz Bölge’de hizmete başladı. Araç içerisinde vhf analog ve vhf digital telsiz haberleşme sistemleri bulunmaktadır.  Olası afetlerde UMKE ve diğer sağlık birimlerine haberleşme desteği verecek olan araç, geçtiğimiz günlerde yapılan saha testlerinden başarı ile geçmiş ve Bartın’da düzenlenen Umke kampında başarıyla hizmet vermiştir.

  transit transit2 transit3transit4

   

   

   

  Tower-Animated

  RADYO NET

  Her gün saat 21:00 da 439.400 YM2KB rölesi üzerinde Radyo Net yapıyoruz. Radyo Nette amacımız, aynı ilde ya da yakın çevrede ikamet eden radyo amatörlerinin bir birleri ile etkileşim içinde olmalarını sağlamak ve diyaloğu artırmaktır. Ayrıca camiamızı ilgilendiren yeni gelişmelerin de QST olarak Radyo Net sonrasında iletilmesi, yoğun tempoda çalışan Radyo Amatörlerinin camiamızda ki yeniliklerden, çalışmalardan vb konulardan haberdar olmasını sağlamaktadır.

   

  Program:

  Radyo Net Saati: 21:00 – 21:30

  QST Zamanı: 21:30 – 21:45

  ——————————————————————————————————————————————-

  BOLRAD SAKARYA’DAYDI..

  tr

  i

  BOLRAD olarak 2 Kasım 2014 tarihinde Sakarya’da düzenlenen Amatör Telsizcilik Sınavındaydık. Aramızdan 2 arkadaşımız yapılan sınavda belge almaya hak kazanmıştır.
  Sınav sebebiyle bir çok bölgeden ve dernekten Amatör Telsizciler oradaydı. Böylelikle diğer illerde ki dernek yöneticileri ve üyeleri ile diyalog kurma imkanı bulduk. SAKRAD’ın ev sahipliğinde sınav öncesi ve sonrasında keyifli bir gün geçirdik. SAKRAD yönetimi ve üyelerine, gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ederiz.

  TA2AEC

  Erdem CENGİZ

  BOLRAD BAŞKANI

  ………………………………………………………………….

  BOLRAD İSTİŞARE TOPLANTISI

  22

  İlimizde Amatör Telsizcilik faaliyetleri konulu çalışan tek dernek  BOLRAD Bolu Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği üyeleri olarak , sık sık yaptığımız istişare toplantılarından birini daha geçtiğimiz günlerde icra ettik. Toplantıya katılan üye ve arkadaşlarımız ile, geçmişte yaptıklarımız ve ileride yapmayı düşündüğümüz çalışmalar hususunda fikir alışverişinde bulunduk.
  yazarYazar: admin | tarihTarih: 23 Temmuz 2014 / 23:12

  Amatör telsiz istasyonlarında elektrik, şimşek ve yıldırım  korunması için gerekli önlemler aşağıda sıralanmıştır :

  1- İstasyonlardaki  tüm cihazların AC besleme hatları bir ana şaltere veya otomatik bir sigortaya bağlanmalıdır.İstasyon ister evde kurulmuş , ister klüp istasyonu olsun bu ana kesici anahtarın yerini  evin veya klübün  diğer fertleri de bilmelidir.
  2- Cihazlardan besleme akımını kesen şalter iki kutuplu olmalıdır..Her anahtarın cihaz tarafında uygun amperajlı sigorta kullanılmalıdır..Sigorta değiştirirken daima önce şalter kapatılmalıdır..
  3- Tüm cihazlar güvenli bir toprak hattına uygun bir şekilde bağlanmalıdır..
  4- 500 V’dan yüksek voltajların bulunduğu tüm enstalasyon  hatları kifayetli bir şekilde izole edilmelidir.Terminaller uygun usullerle korunmalıdır..
  5- 100 V rms değerin üzerindeki voltajlarla çalışan trafoların 1.nci 2.nci devreler arası bir iletgen tabaka ile birbirinden  izole edilmiş olmalıdır..Trafoları kendiniz elle sarıyorsanız bu izolasyonu muhakkak yapınız..
  6- Besleme adaptörlerindeki .01 mikrofarat ‘dan daha büyük kapasitörler sızdırma dirençleri ile (Bleeder resistor) devamlı olarak kısa devre halinde olmalıdırlar.1/C megohms değeri önerilmektedir..Yedekteki kağıt veya yağlı filtre kapasitörleri statik elektrik şarjından korunmak için terminalleri kısa devre edilmiş olarak muhafaza edilmelidirler..
  7- Cihazlarda akım olduğunu gösterir ekran lambaları bulunmalıdır ve gerek çalışmalarda gerekse test esnasında net bir şekilde görünmelidir..Arızalı ekran ampulleri hemen değiştirilmelidir..Gazlı neon ampullere filamanlı ampullerden daha çok güvenilmektedir..
  8- Metal kutu içine alınmış cihazların kapağı açıldığı takdirde cereyan kesme devresini aktive edecek mikrosüviçler takılmış olmalıdır ve bu devrenin çalışır durumda olduğu periyodik olarak muhakkak  kontrol edilmelidir..
  9- Test probları ve test lambalarının kabloları  ve kendileri izoleli olmalıdır..
  10- Nemli satıhlarda çalışırken bu satıhların üstü cihazları koymadan önce lastik bir örtü ile örtülmeli ve cihazlar bu örtünün üstüne yerleştirilmelidir..
  11- Cihazlar da herhangi bir ayar işlemi yapılacaksa cihazın cereyanı kesilmelidir, eğer ayar cihaz çalışırken yapılacaksa  ayarı bir elinizle yaparken diğer eliniz cebinizde olmalıdır..Çalışmakta olan cihazlarda hiçbir zaman iki el ile çalışmayınız..Ayar yaparken alet kullanılacaksa daima izoleli alet kullanın..
  12- Canlı cihazlarda çalışma yaparken kulaklık takmayınız..
  13- Mikrofon ve maniplelerin metal kısımlarının şasi bağlantılarının sağlam yapıldığından emin olmalısınız..
  14- Yüksek voltaj devrelerinde kullandığınız ölçü aletlerinin sıfırlama ayar vidaları metal olmamalıdır..Panel dışına çıkan canlı şaftlara dokunmamaya dikkat etmelisiniz..Bunlara daima plastik koruyucular takılı olmalıdır.. Ölçü aletlerinde kullanılan  plastik düğmelerin ise metal sıkıştırma vidalarına dikkat etmelisiniz..
  15- Hiçbir durumda antenleri şehir cereyan hatlarına veya yüksek voltaj kaynağına bağlamayınız..Besleme hatları bir kapasite ile bağlanıyorsa diğer tarafta yüksek voltaj olması ihtimali çok fazladır bu gibi durumlarda  alçak rezistanslı bir toprak bağlantısı sağlanmış olmalıdır (RF şok bağlantısı)..
  16- Günümüzde bir çok apartmanda su şebekesinden apartmana su taşıyan borular plastikten yapılmıştır..Böyle bir  durumda evdeki su borularına topraklama yapmayınız..Elektriki şokları önleyen hatlar genel olarak DC topraklama olarak adlandırılmakta ve 2 ila 3 mm lik bakır telle iyi bir toprak irtibatına bağlanması yeterli olmaktadır..Ancak RF toprağı için alçak rezistanslı hatlarla toprağa bağlantı yapılmalıdır..Bunun için kullanılmayan eski koaks kablo şildleri uygun olacaktır..Ancak bir çok radyo istasyonunda bu iki hat ayni topraklama sistemine  bağlı olabilmektedir..
  17- İyi bir topraklama için 2 ila 3 metre uzunluğunda 1.5 – 2 cm kalınlığında bakır kaplı çelik çubuk toprağa gömülerek güvenilir bir toprak yapmak mümkündür..Böyle bir çubuk bulunmadığı durumlarda bakır boru kullanılabilir..
  18- Anten kulesi kullanılıyorsa kule çok iyi bir şekilde topraklanmalıdır..Ayrıca besleme hattı olarak çift nakilli kablo (300 Ohmluk) kullanılıyorsa bu kablonun radyo odasına girmeden önce uygun bir yere yerleştirilmiş bir mermer levha üzerinde monte edilecek
  Yıldırım tutucularla ( Lightning Arresters) hat boyunca oluşacak statik elektriği toprağa taşıyacak yolu hazırlamak gerekir..
  Evlerimizdeki radyo cihazları için hazırlanmış Yıldırım tutucuları benim gibi yaşı kemale ermiş arkadaşların hatırlayacağı üzere, eskiden çatıda iki direk arasına gerilmiş radyo antenlerinden aşağı gelen kablo, yukarı ve aşağı olmak üzere  iki hareketli ve elle kumanda edilen radyonun yanına duvara monte edilmiş küçük bir şaltere gelir ve ortasındaki uzun kol yukarı pozisyona yerleştirildiğinde anten radyoya bağlanmış olur, aşağı pozisyona alındığında anten toprağa verilmiş olurdu..Ayrıca ortadaki metal parçasının  alt ucu testere ağzı gibi çıkıntılı yapılmış ve  bunlarda alttaki toprak ucunun yukarı doğru bakan destere dişli çıkıntılarına belli bir mesafede yerleştirilmiş böylece statik elektriğin toprağa deşarjı için bir yol hazırlanmış ve radyolar korunmaya alınmıştı..Buna benzer bir deşarj tırnakları sistemi hazırlanabilir ..Daha da iyisi arabalarımızda marş motorlarını harekete geçiren 12 voltluk röleler, topraklama için dışarıdaki bir kutunun içine monte edilebilir..Böylece şimşek ve yıldırımlı havalarda röleye radyo odasından bir anahtar vasıtasıyle 12 volt tatbik ederek antenin dışardaki veya içerdeki toprağa bağlanması temin edilebilir.
  Radyo amatörünün yaratıcılığı ile bu konuda daha da  uygun ve pratik yollar bulacağına eminim..
  19- Yıldırımdan korunamazsınız ancak yolunu değiştirmek için gerekli tedbirleri alabilirsiniz..Bunun için  oldukça pahalı kalın bakır şeritlerle yapılmış toprak irtibatları  döşemeniz ve bu hatlardaki ohmik değerin sıfıra çok yakın olması gereklidir.Ayrıca bu değerin elde edilmesi  için şalumalı kaynak gerekecektir.. Bu işler oldukça zor ve pahalı materyallerle çalışma gerektirir..En iyisi ve ucuzu  böyle havalarda cihazların anten bağlantılarını  cihazlardan ayırmak ve toprağa bağlanmış dişi konnektörlere bağlamaktır..Ana cereyan şalterini de kapatıp TV den güzel belgesel bulup seyretmek en iyisidir..Bunun için gerekli önlemleri daha önceden almalısınız.. AC hatlara MOV denilen metaloksitvaristorlu devreler konularak buradan gelecek elektromanyetikpals( EMP ) ler sebebiyle oluşan ve darbeler halinde ki yüksek voltaj palslerinden bir miktar korunma sağlanabilinir
  AC hatlar için SİOV (Siemens metal-Oxide Varistor)  lerin uygun voltaj ve akım karakteristiğinde olanlar AC ana şalterden önce kullanılmalıdır.Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi içeren bir inceleme  yazım, ANARAD dergisinin 2001 yılında yayınlanan 2. sayısında  “Yıldırım ve EMP” başlığı altında yayınlanmıştı..
  Konu ile ilgili sitelerin adreslerini ekliyorum..Bu sitelerde (Surge Varistors) ve (Surge capacitors) ları listeler halinde bulabilirsiniz..
  www.superrite.com
  www.hochien.com/varistor-contenthtml
  www.weidien.com.tw
  www.nteinc.com/web_pgs/mov.html

  EMP’siz ve yıldırımsız sağlık mutluluk dolu güzel günler diliyorum..

  Özhan Önder TA3BQ
  27 Şubat 2006 – İZMİR

  yazarYazar: admin | tarihTarih: 23 Temmuz 2014 / 22:46

  RADYO AMATÖRLÜĞÜ NEDİR?
  Bu tanıtımımızın amacı size radyo amatörlüğünün en önemli birkaç öğesini anlatmaktır. Umarız ki bu, bir üyesi olmayı planladığınız dünyanın en geniş dostluk çemberinin temeli olan bu güzel hobiyi sizlere tanıtmakta ilk adım olma görevini yerine getirebilsin.

  —-RADYO AMATÖRLÜĞÜ NEDİR?—–

  Hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin sadece kişisel istek ve çaba ile radyo ve haberleşme tekniği alanında kişinin kendisini yetiştirmeye yönelik olarak, ulusal ve uluslararası yönetmeliklere bağlı kalmak şartıyla gösterdiği etkinliklerin tümüne birden RADYO AMATÖRLÜĞÜ veya AMATÖR TELSİZCİLİK, bu etkinlikleri yürütmeye uygun olduğunun belirlenmesi sonucunda kendilerine amatör telsizcilik belgesi verilmiş olan kişilere de RADYO AMATÖRÜ veya AMATÖR TELSİZCİ denir.

  Bu tanımlardan da anlaşılacağı üzere bizim hobimiz, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de lisans alınarak yürütülmesi mümkün olan bir uğraşı alanını kapsamaktadır. Bu yüzden;

  a) Amatör telsizcilik belgesi sahibi olmayan kişilere radyo amatörü denmez.

  b) Radyo amatörü olmayan kişilerin yaptıkları hiçbir telsiz haberleşmesi amatör telsizcilik çerçevesine girmez.

  Amatör telsizcilik sınavları her yıl iki defa olmak üzere Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenir. Sınav konuları şunlardır:

  a) Teknik konular, ki bu temel elektronik ve yüksek frekans elektroniği olarak ikiye ayrılabilir.

  b) İşletme: Uluslararası telsiz haberleşmesinde kullanılan kod ve kısaltmalar, uluslararası saat ve genel coğrafya bilgisi,

  c) Kanun ve yönetmelikle ilgili hususlar,

  Bu konularda yönetmeliklerle belirlenen kriterlere göre başarılı olan kişilere sınav sonucunda Amatör Telsizcilik Belgesi verilir. A , B ve C sınıfı amatör telsizcilik belgeleri sahibine bir amatör telsiz istasyonu kurma ve çalıştırma, amatör bantlarda cihaz imal ve bu alanda araştırma yapma yetkilerini verir.

  —–RADYO AMATÖRLERİNİN UĞRAŞI ALANLARI NELERDİR ?—–

  Radyo amatörleri elektronik ve yüksek frekans alanında araştırma geliştirme ve kendi kullanımları için cihaz imali yanında kendi yarattıkları bu imkanlarla dünya çapında haberleşme yapmaktadırlar.Amatörlerin araştırmalarıyla ortaya çıkmış olan birçok teknolojiyi günlük hayatımızda kullanmaktayız. Gerçekten de, tarih boyunca elektronik ve bilhassa haberleşme alanında birçok yeni tekniği bulan ve ilk kullananlar radyo amatörleri olmuşlardır. Bu gerçeği amatörlerin araştırıcı ruhunda aramak gerekir. Çünkü radyo amatörlüğü gibi sonsuz boyutlara sahip bir hobide kişi devamlı olarak kendisine yeni ufuklar yaratma çabasındadır. Asla elindekiyle yetinmeyerek onu daha da geliştirip mükemmel hale sokmak ister. İsterseniz bu anlattıklarımıza birkaç örnek verelim: İşte en basiti… Birkaç wattlık bir verici ve bir maniple ile dünya çapında iletişim… Veya bir daktilo büyüklüğünde bir cihazla dünya çapında telsiz haberleşmesi…

  İşte bir bilgisayar eki ile teleks veya SSTV-yani yavaş taramalı televizyon. Bunlar size pek basit geldi ise uydu haberleşmesi sizin branşınız olabilir. Unutmayınız ki bu uyduları tasarlayan başkaları değildir. Bugüne kadar yörüngeye oturtulmuş bulunan amatör uyduların sayısı 22′dir ve başkaları da halihazırda yapılmaktadır. Sanırız radyo amatörlüğünün teknik yönünü biraz aydınlattık. Gelelim bir de hobimizin sosyal ve insancıl yönlerine…

  Amatör telsizcilikte ülke, toplum, sosyal ve ekonomik durum farklılıkları ortadan kalkmıştır. Tüm ülkelerdeki,tüm dünyadaki radyo amatörleri dosttur. Öğrenci, ev hanımı, bilim adamı, iş adamı, işçi, memur veya politikacı hatta kral… Bu ünvanlar radyo amatörleri için pek birşey ifade etmez. Tüm amatörler kardeştir. Karşılıklı ziyaretler yapılır ve herkes başka bir ülkeden gelen bir old man’i (OM) veya YL (young lady)’yi ağırlamaktan şeref duyar. Amerika’dan, Fransa’dan İtalya’dan, Almanya’dan, Çin ‘den, Japonya’dan… Kısacası misafirin hangi kıtadan geldiği ve ne dil konuştuğu hiç önemli değildir. Çünkü ortak dil radyo amatörlüğüdür. Bu arada radyo amatörlüğünün hanımlar tarafından da çok sevilerek ve yaygın olarak ilgilenilen bir uğraşı alanı olduğunu belirtirken kendilerine özgü YL-netlerinin (çevrim) ve diplomalarının olduğunu da söylemek gerekir.

  Bu konu başlığını bitirmeden önce, ülkelerinin en yüksek mevkilerinde bulunan ve dünya çapında bir kaç radyo amatörünü de sıralamadan geçmeyeceğiz:

  Ürdün Kralı Hüseyin……………… ……………………………………….. JY1

  İspanya Kralı Juan Carlos. ………………………………………………. .EA0JC

  İtalya Cumhurbaşkanı Francessco Cossiga………………. …………..I0FCG

  Hindistan Başbakanı Rajiv Gandhi………………………………………..VU2RG

  ve Eşi………………….. ……………………………………………………… VU2SON

  ——ÜLKELER VE DİPLOMALAR——

  İstasyonunu açan bir radyo amatörü, o andaki yayılım şartlarını incelemek ve yeni radyo amatörleriyle tanışmak amacıyla genel çağrı yapar. İster mors, ister ses haberleşmesi ya da yukarıda kısaca değindi§imiz daha (özel) şekillerde olsun, genel çağrının radyo amatörlüğünde kendisine has bir yeri vardır, CQ çağrısına bu özel kişiliği kazandıran unsur belki de cevabın nereden geleceğinin önceden belli olmayışıdır. Genel çağrıya dünyanın herhangi bir köşesinden bir amatör telsizci cevap verebilir.

  İyi bir radyo amatörü, genel çağrısını yaptıktan sonra frekansı dikkatlice dinler ve kendisini çağıran istasyonun çağrı işaretini önündeki istasyon işletme defterine saatle birlikte kaydeder.

  İyi bir amatör telsizci kendisini çağıran operatörü sıcak, samimi ve yapmacıksız bir ifadeyle selamladıktan sonra onu nasıl duydu§unu belirten standart rapor verir. Daha sonra kendi ismini, bulunduğu yeri ve kullandığı cihazların özelliklerini söyler. İyi bir amatör telsizci uzun konuşmaz, söylediklerini kısa ve rahat anlaşılır şekilde ifade etmeye özen gösterir ve sık sık karşısındakine söz hakkı tanır. Radyo amatörlüğüne senelerden beri mal olmuş bu standart tanışmadan sonra operatörlerin isteği ve birbirlerini nasıl duydukları göz önüne alınarak muhtelif konularda sohbete girilebilir veya iyi dilekler ve selamlar gönderildikten sonra haberleşme bitirilir. Bu şekilde bir radyo amatörü çeşitli ülkelerdeki amatörlerle telsiz haberleşmesi (QSO) yapmış olur. Yapılan her QSO’yu belgelemek amacıyla radyo amatörleri birbirlerine kendi istasyonlarını temsil eden QSL kartlarından doldurup gönderirler. Böylece her kurulan telsiz bağlantısı teyid edilmiş olur, hemde o günün bir anısı amatör telsizcinin arşivinde kalır.

  Her radyo amatörü mümkün olduğu kadar uzak (DX) ve çok sayıda ülke ile haberleşme yapmaya çalışır. Çünkü listesine kattığı her yeni ülke ve gelen her QSL kartı, onu çeşitli diploma ve sertifikalar almaya bir adım daha yaklaştırır. çeşitli ülkelerin radyo amatörleri cemiyetlerinin ihdas ettiği ve her birini almaya hak kazanmak için çeşitli ülke ve/veya kıtaların çalışılması gerekli olan çok sayıda diploma vardır. Bunlardan en tanınmış olan kuşkusuz DXCC’dir. DXCC almaya hak kazanmak için bir amatör band ve bir modda (örneğin sadece mors) 100 ülke ile telsiz haberleşmesi yapmış olmak gerekmektedir. Bunun 5 bantta olan daha yüksek bir şekli de vardır ki 5 band DXCC denir ve sahip olan radyo amatörleri için dünya çapında bir derece ve onur vesilesi oluşturur.

  Uzak ülkelerle haberleşme yapmak,yani radyo amatörlüğü dilinde (DX çalışmak) pek çok amatörün kalbinde yatarsa da, bazı amatörler de vardır ki çalıştıkları ülkenin yakın veya uzak olmasına, kendileri için yeni bir ülke olup olmamasına pek o kadar önem vermezler. Onlar için önemli olan karşılarındaki amatörü yakından tanımak ve samimi dostluklar kurmaktır. Bunların bir tek amatör telsizci ile saatlerce konuşmalarına tanık olabilirsiniz. Konudan konuya geçilir laf lafı açar. Her ikisi de karşılıklı sohbetin tadına varırlar. Soğuk bir kış günü sıcacık kahvesini yudumlayıp, binlerce kilometre ötedeki, belki başka bir iklim kuşağında buz gibi bir içeceğin tadına varan bir old man ile sohbet eden bir amatör sanırız ki hobimizin ne kadar üniversal ve çok yönlü olduğunun en güzel kanıtıdır. Öyle veya böyle, amaç her zaman amatörlük ruhunu canlı tutmak olmalıdır. Haberleşme ve centilmenlik kurallarına uyan ve diğer amatörlerin haklarına saygı gösterip onlara elinden geldiği kadar yardımcı olan bir radyo amatörü bizce yaptığı faaliyetin hakkını en iyi şekilde vermiş olmaktadır. Başta söylediğimiz gibi önemli olan ne şekilde olursa olsun telsiz kullanmak değildir. Amacı bu olanların radyo amatörlüğü gibi çok çalışma ve yerine göre büyük fedakarlıklar isteyen bir hobiyi seçmeleri için hiçbir sebep yoktur. Bu adeta denizin rengini görmek uğruna okyanusa açılmak gibi bir şey olacaktır. Kanımızca radyo amatörlüğünde telsiz kullanmak bir amaç değil, bu güzel hobinin bize açtığı ufukları keşfetmek için bir araç olmalıdır.

  Kurallara uyulmadan yapılan bir telsiz haberleşmesi, kimseye bile zevk vermediği gibi aynı frekans bandını kullanmak zorunda olan diğer kullanıcılar için bir ıstırap kaynağı olacağı hiçbir zaman gözden uzak tutulmamalıdır.