Makaleler

DMR TG4000 – 4000 Hakkında

Merhaba değerli radyo amatörleri,

Epey zamandır aklımdaki makaleleri bilgisayarımda yazmaya devam ederken, teferruatlı yazmayı sevdiğim için bir türlü bitiremiyordum. Hala da bitmeyen makaleler var. Lakin bu arada, bir çok arkadaşımız tarafından bilinmeyen, duyanların da tam olarak ne olduğu hususunda soru sorduğu bir konu olan TG4000  – 4000 kullanımına kısaca bir değinelim istedim.

Malumunuz üzere, kullanılan DMR Röle sistemleri üzerinde statik tanımlı olan TG ler hariç dinamik TG ler son göndermeden itibaren 10 dakika süre ile açık dururlar, 10 dakika sonrasında otomatik olarak kapanırlar. TG4000  ve 4000 ( her ikisi farklı işlevlere sahiptir ve yazının ilerleyen paragraflarında bahsedilecektir) aracılığı ile bu 10 dakikalık süreyi beklemeden de dinamik olarak açılan TG leri kapatabilirsiniz.

TG4000 üzerinden mandal bastığınızda (Time Slot 2) mevcut aktif reflektörler de dahil olmak üzere tüm dinamik TG bağlantılarını kesecektir. Ancak özellikle röle üzerinde bu komutun kullanımında dikkatli olmak gerekir. Zira mevcut bir reflektör var ve bu reflektör üzerinden haberleşme yapan başka istasyonlar varsa bu istasyonların da haberleşmelerini kesecektir.

Aynı mantık hotspotlarda da geçerli olmakla beraber, süre mevhumu olmaksızın açık kalırlar.

Ülkemizde henüz REFLEKTÖR çalışmamız bitmediği için esasen şu an için reflektör kısmı bizi  ilgilendirmemekle birlikte, ileriki tarihlerde reflektör çalışması bitip devreye alınacağından dolayı, bu yazıda konuya bağlantılı olarak bahsetmeyi uygun gördüm. Zira yanlış kullanım haberleşme trafiğini sekteye uğratacaktır.

Konuyu toparlamamız gerekirse;

  • TG 4000 Group Call  aktif dinamik tüm TG leri ve Reflektörü kapatacaktır.
  • 4000 Private Call ise, sadece Reflektörü kapatacaktır, mevcutta açık olan dinamik TG ler ise açık kalacaktır.

Kullanıma Esas Dipnotlar:

Kullandığınız sistem üzerinde, gereksiz haberleşme trafiği yaratmamak adına, işi biten dinamik TG lerin kapatılması önem arz etmektedir. Böylelikle PUBLIC kullanılan sistemlerin daha verimli kullanılmasını sağlamış oluruz. Ayrıca aşırı rf yükünü de sistem üzerinde tutmamış ve elektronik aksamların daha uzun süreler faydalı kullanımını sağlamış oluruz.

Konuyla ilgili olarak sormak istediğiniz soruları, web sitemizin soru cevap kısmından sorabilirsiniz.

Bol ve keyifli QSO lar dilerim.

Erdem CENGİZ

Related Articles

Close